WALTER TOOLS A1254TFT-13 Taper Length Drill Bit, 13 mm Drill Bit Size, 3 31/32 Inch Flute Length | CU9CHL 442T93
WALTER TOOLS A1254TFT-13 5060991 Taper Length Drill Bit, 13 mm Drill Bit Size, 3 31/32 Inch Flute Length
Item: CU9CHLModel: A1254TFT-13Cross Ref: 442T93 / 5060991
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.512"
Cutting Edge Length 3.425"
Decimal Equivalent 0.5118
Drill Bit Point Type 6 Facet Point
Drill Bit Size 13 mm
Drill Diameter Tolerance H8
Drill Length Class Taper Length
Drill Point Length 3.91 mm
Finish TiNAl
Finish - Machining Tinal
Flute Length 3 31/32"
Material Grade - Machining Grade M42
Maximum Drilling Depth 3.976"
Number Of Flutes 2
Overall Length 151 mm
Shank Dia. 13 mm
Shank Length 50 mm
Sheeter Drill No
Size 13 mm