WALTER TOOLS A1254TFT-10.2 Taper Length Drill Bit, 10.20 mm Drill Bit Size, 3 27/64 Inch Flute Length | CU9CGQ 442T82
WALTER TOOLS A1254TFT-10.2 5060980 Taper Length Drill Bit, 10.20 mm Drill Bit Size, 3 27/64 Inch Flute Length
Item: CU9CGQModel: A1254TFT-10.2Cross Ref: 442T82 / 5060980
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Taper Length Drill Bit
Coolant Fed Non Coolant Through
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.402"
Cutting Edge Length 2.795"
Decimal Equivalent 0.4016
Depthdia. Ratio 8xd
Drill Bit Point Angle 118°
Drill Bit Point Type 6 Facet Point
Drill Bit Size 10.2 mm
Drill Diameter Tolerance H8
Drill Length Class Taper Length
Drill Point Length 3.06 mm
Finish TiNAl
Finish - Machining Tinal
Flute Length 3 27/64"
Flute Type Spiral
Grade Grade M42
Material High Speed Steel
Material - Machining High Speed Steel
Material Grade - Machining Grade M42
Max. Drilling Depth 3.425"
Number Of Flutes 2
Overall Length 133 mm
Point Angle 118°
Point Type Facet
Primary Material Application Aluminum, Brass, Bronze, Copper, Stainless Steel
Primary Material Application Iso Code M, N
Secondary Material Application Composite, Nickel, Steel, Titanium
Secondary Material Application Iso Code O, P, S
Shank Length 46 mm
Shank Type Straight
Shank Type - Machining Straight
Sheeter Drill No
Size 10.2 mm