WALTER TOOLS A1154TFT-8.9 Screw Machine Drill Bit, 8.90 mm Drill Bit Size, 1 9/16 Inch Flute Length, 6 Facet Point | CU8XXA 442C56
WALTER TOOLS A1154TFT-8.9 Screw Machine Drill Bit, 8.90 mm Size, 1 9/16 Inch Flute Length, 6 Facet Point
Item: CU8XXAModel: A1154TFT-8.9Cross Ref: 442C56
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.35"
Cutting Edge Length 0.984"
Decimal Equivalent 0.3504
Depth X Dia. Ratio 3xd
Drill Bit Point Angle 118°
Drill Bit Point Type 6 Facet Point
Drill Bit Size 8.9 mm
Drill Diameter Tolerance H8
Drill Length Class Screw Machine Length
Drill Point Length 2.67 mm
Finish Aluminum Titanium Nitride
Finish - Machining Tinal
Flute Length 1 9/16"
Flute Type Spiral
Grade TFT
Length 3.307"
Number Of Flutes 2
Overall Length 84 mm
Shank Dia. 8.9 mm
Shank Length 44 mm