WALTER TOOLS A1154TFT-7.3 Screw Machine Drill Bit, 7.30 mm Drill Bit Size, 1 21/64 Inch Flute Length, 6 Facet Point | CU8XQH 442C40
WALTER TOOLS A1154TFT-7.3 Screw Machine Drill Bit, 7.30 mm Size, 1 21/64 Inch Flute Length, 6 Facet Point
Item: CU8XQHModel: A1154TFT-7.3Cross Ref: 442C40
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.287"
Decimal Equivalent 0.2874
Depth X Dia. Ratio 3xd
Drill Bit Point Type 6 Facet Point
Drill Bit Size 7.3 mm
Drill Diameter Tolerance H8
Drill Length Class Screw Machine Length
Drill Point Length 2.19 mm
Finish Aluminum Titanium Nitride
Finish - Machining Tinal
Flute Length 1 21/64"
Flute Type Spiral
Grade TFT
Length 2.913"
Number Of Flutes 2
Overall Length 74 mm
Shank Dia. 7.3 mm
Shank Length 40 mm