WALTER TOOLS A1154TFT-3.9 Screw Machine Drill Bit, 3.90 mm Drill Bit Size, 55 mm Overall Length | CU8YEN 442C04
WALTER TOOLS A1154TFT-3.9 Screw Machine Drill Bit, 3.90 mm Size, 55 mm Overall Length
Item: CU8YENModel: A1154TFT-3.9Cross Ref: 442C04
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Screw Machine Drill Bit
Coolant Fed Non Coolant Through
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.154"
Cutting Edge Length 0.591"
Decimal Equivalent 0.1535
Depth X Dia. Ratio 3xd
Drill Bit Point Angle 118°
Drill Bit Point Type 6 Facet Point
Drill Bit Size 3.9 mm
Drill Diameter Tolerance H8
Drill Length Class Screw Machine Length
Drill Point Length 1.17 mm
Finish Aluminum Titanium Nitride
Finish - Machining Tinal
Flute Length 55/64"
Flute Type Spiral
Grade TFT
Length 2.165"
Material High Speed Steel
Material - Machining High Speed Steel
Material Grade - Machining Grade TFT
Number Of Flutes 2
Overall Length 55 mm
Primary Material Application Aluminum, Brass, Bronze, Copper, Stainless Steel
Primary Material Application Iso Code M, N
Secondary Material Application Composite, Steel
Secondary Material Application Iso Code O, P
Shank Dia. 3.9 mm
Shank Length 33 mm