WALTER TOOLS A1149XPL-6.8 Screw Machine Drill Bit, 6.80 mm Drill Bit Size, 1 21/64 Inch Flute Length | CU8XNT 441K79
WALTER TOOLS A1149XPL-6.8 Screw Machine Drill Bit, 6.80 mm Size, 1 21/64 Inch Flute Length
Item: CU8XNTModel: A1149XPL-6.8Cross Ref: 441K79
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.268"
Decimal Equivalent 0.2677
Depth X Dia. Ratio 3xd
Drill Bit Point Angle 130°
Drill Bit Point Type Conventional Point
Drill Bit Size 6.8 mm
Drill Diameter Tolerance H8
Drill Length Class Screw Machine Length
Drill Point Length 1.59 mm
Finish Aluminum Chromium Nitride
Finish - Machining AlCrn
Flute Length 1 21/64"
Flute Type Parabolic
Length 2.913"
Number Of Flutes 2
Overall Length 74 mm
Shank Dia. 6.8 mm
Shank Length 40 mm