WALTER TOOLS A1149XPL-3.8 Screw Machine Drill Bit, 3.80 mm Drill Bit Size, 55 mm Overall Length | CU8YHG 441K29
WALTER TOOLS A1149XPL-3.8 Screw Machine Drill Bit, 3.80 mm Size, 55 mm Overall Length
Item: CU8YHGModel: A1149XPL-3.8Cross Ref: 441K29
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.15"
Cutting Edge Length 0.591"
Decimal Equivalent 0.1496
Depth X Dia. Ratio 3xd
Drill Bit Point Angle 130°
Drill Bit Point Type Conventional Point
Drill Bit Size 3.8 mm
Drill Diameter Tolerance H8
Drill Length Class Screw Machine Length
Drill Point Length 0.886 mm
Finish Aluminum Chromium Nitride
Finish - Machining AlCrn
Flute Length 55/64"
Flute Type Parabolic
Grade General Purpose
Length 2.165"
Number Of Flutes 2
Overall Length 55 mm
Shank Dia. 3.8 mm
Shank Length 33 mm