WALTER TOOLS A1115S-16 Spotting Drill Bit, 16.00 mm Drill Bit Size, 35.00 mm Flute Lg, 115.00 mm Lg, 2 Flutes | CU9AWC 440N99
WALTER TOOLS A1115S-16 5153697 Spotting Drill Bit, 16.00 mm Drill Bit Size, 35.00 mm Flute Lg, 115.00 mm Lg, 2 Flutes
Item: CU9AWCModel: A1115S-16Cross Ref: 440N99 / 5153697
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Spotting Drill Bit
Body Dia. 16 mm
Cutting Direction Right Hand
Cutting Direction - Machining Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.63"
Decimal Equivalent 0.6299
Drill Bit Point Angle 90°
Drill Bit Size 16 mm
Finish Bright, Uncoated
Finish - Machining Bright (Uncoated)
Flute Length 35 mm
Number Of Flutes 2
Overall Length 115 mm
Primary Material Application All Materials
Primary Material Application Iso Code K, M, N, S1
Shank Type - Machining Straight
Size 16 mm