WALTER TOOLS A1115L-12 Spotting Drill Bit, 12.00 mm Drill Bit Size, 30.00 mm Flute Lg, 170.00 mm Lg, 2 Flutes | CU9AVY 440N84
WALTER TOOLS A1115L-12 5153684 Spotting Drill Bit, 12.00 mm Drill Bit Size, 30.00 mm Flute Lg, 170.00 mm Lg, 2 Flutes
Item: CU9AVYModel: A1115L-12Cross Ref: 440N84 / 5153684
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Spotting Drill Bit
Body Dia. 12 mm
Cutting Direction Right Hand
Cutting Direction - Machining Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.472"
Decimal Equivalent 0.4724
Drill Bit Point Angle 90°
Drill Bit Size 12 mm
Finish Bright, Uncoated
Finish - Machining Bright (Uncoated)
Flute Length 30 mm
Flute Type Spiral
Length 6.693"
Material High Speed Steel
Material - Machining High Speed Steel
Number Of Flutes 2
Overall Length 170 mm
Primary Material Application All Materials
Primary Material Application Iso Code K, O, P
Secondary Material Application Nickel, Stainless Steel, Titanium
Secondary Material Application Iso Code M, S
Shank Type Straight
Shank Type - Machining Straight
Size 12 mm