WALTER TOOLS A10K-SCLCR06 Indexable Boring Bar Screw Clamp Steel | AF9LUR 30EL47
WALTER TOOLS A10K-SCLCR06 5673579 Indexable Boring Bar Screw Clamp Steel
Item: AF9LURModel: A10K-SCLCR06Cross Ref: 30EL47 / 5673579
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Indexable Boring Bar
Ansi Number A10K-SCLCR06
Approach Angle 95°
Bar Dia. 0.393"
Center To Cutting Tip 6 mm
Compatible Hardware Fs1490 Torx Key, Fs2066 Clamping Screw
Connection Dia. 0.394"
Coolant Fed Coolant Through
Coolant Pressure 145.038 psi
Cutting Angle
Cutting Application Facing, Interrupted Cuts, Profiling, Turning
Cutting Direction Right
Cutting Edge Angle
Functional Length 4.921"
Functional Width 0.236"
Head Material Steel
Inclination Angle -11°
Includes Fs1490 Torx Key, Fs2066 Clamping Screw
Insert Angle 80° , Diamond
Insert Clearance Angle
Insert Holding Type Screw On
Insert Size 0602
Insert Style CC
Iso Number A10K-SCLCR06
Lead Angle 95°
Max. Bore Depth 40 mm
Min. Bore Dia. 12 mm
Min. Dia. 0.472"
Mounting Style Screw Clamp
Number Of Coolant Holes 1
Number Of Inserts 1
Orthogonal Rake Angle
Overall Length 125 mm
Primary Material Application Cast Iron, Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium
Primary Material Application Iso Code K, M, N, P, S
Rake Positive
Secondary Material Application Hardened Steel
Secondary Material Application Iso Code H
Shank Dia. 10 mm
Shank Height 0.354"