WALTER TOOLS 803141-M10 Straight Flute Tap, M10X1.5 Thread Size, 24 mm Thread Length, 100 mm Length | CU9BCL 427J24
WALTER TOOLS 803141-M10 5079722 Straight Flute Tap, M10X1.5 Thread Size, 24 mm Thread Length, 100 mm Length
Item: CU9BCLModel: 803141-M10Cross Ref: 427J24 / 5079722
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Straight Flute Tap
55% Thread Drill Size 8.9 mm
65% Thread Drill Size 11/32"
75% Thread Drill Size 8.5 mm
Clamping Width 0.315"
Connection Dia. 0.394"
Coolant Fed Coolant Through
Driving Square Length 0.433"
Extended Neck Yes
Functional Length 3.937"
Number Of Flutes 4
Overall Length 100 mm
Primary Material Application Cast Iron
Primary Material Application Iso Code K
Secondary Material Application Aluminum, Brass, Bronze, Copper
Secondary Material Application Iso Code N
Shank Dia. 10 mm
Shank Length 61 mm
Shank Type - Machining Straight
Spiral Direction Neutral
Square Size 8 mm
Standards DIN 371
System Of Measurement Metric
Tap Chamfer Modified Bottoming, Semi Bottoming
Tap Finish Bright Uncoated
Tap Length Standard DIN 371
Tap Material High Speed Steel
Tap Shank Standard DIN 371
Tap Style Straight Flute Hand
Thread Direction Right Hand
Thread Length 24 mm
Thread Limit / Class Of Fit 6HX
Thread Pitch 0.059"
Thread Size M10 x 1.5
Thread Standard Metric Coarse
Usable Length 1.535"