WALTER TOOLS 8031116-M10 Straight Flute Tap, M10X1.5 Thread Size, 24 mm Thread Length, 100 mm Length | CU9BCM 427J04
WALTER TOOLS 8031116-M10 5079718 Straight Flute Tap, M10X1.5 Thread Size, 24 mm Thread Length, 100 mm Length
Item: CU9BCMModel: 8031116-M10Cross Ref: 427J04 / 5079718
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Straight Flute Tap
55% Thread Drill Size 8.9 mm
65% Thread Drill Size 11/32"
75% Thread Drill Size 8.5 mm
Clamping Width 0.315"
Connection Dia. 0.394"
Coolant Fed Non Coolant Through
Driving Square Length 0.433"
Extended Neck Yes
Functional Length 3.937"
Number Of Flutes 3
Overall Length 100 mm
Shank Dia. 10 mm
Shank Length 61 mm
Shank Type - Machining Straight
Spiral Direction Neutral
Square Size 8 mm
Thread Direction Right Hand
Thread Length 24 mm
Thread Limit / Class Of Fit D4, D5
Thread Pitch 0.059"
Thread Size M10 x 1.5
Thread Standard Metric Coarse
Usable Length 1.535"