WALTER TOOLS 8031106-M3 Straight Flute Tap, M3X0.5 Thread Size, 10 mm Thread Length, 56 mm Length | CU9BLK 427H98
WALTER TOOLS 8031106-M3 5079702 Straight Flute Tap, M3X0.5 Thread Size, 10 mm Thread Length, 56 mm Length
Item: CU9BLKModel: 8031106-M3Cross Ref: 427H98 / 5079702
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Straight Flute Tap
55% Thread Drill Size #37
65% Thread Drill Size #38
75% Thread Drill Size 2.5 mm
Clamping Width 0.106"
Connection Dia. 0.138"
Coolant Fed Non Coolant Through
Driving Square Length 0.236"
Extended Neck Yes
Functional Length 2.205"
Number Of Flutes 3
Overall Length 56 mm
Shank Dia. 3.5 mm
Shank Length 21 mm
Shank Type - Machining Straight
Spiral Direction Neutral
Square Size 2.7 mm
Tap Finish TiCN
Tap Length Standard DIN 371
Thread Direction Right Hand
Thread Length 10 mm
Thread Limit / Class Of Fit D3
Thread Pitch 0.02"
Thread Size M3 x 0.5
Thread Standard Metric Coarse
Usable Length 1.378"