WALTER TOOLS 8031106-M10 Straight Flute Tap, M10X1.5 Thread Size, 30 mm Thread Length, 100 mm Length | CU9BCP 427H96
WALTER TOOLS 8031106-M10 5079707 Straight Flute Tap, M10X1.5 Thread Size, 30 mm Thread Length, 100 mm Length
Item: CU9BCPModel: 8031106-M10Cross Ref: 427H96 / 5079707
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Straight Flute Tap
55% Thread Drill Size 8.9 mm
65% Thread Drill Size 11/32"
75% Thread Drill Size 8.5 mm
Clamping Width 0.315"
Connection Dia. 0.394"
Coolant Fed Non Coolant Through
Driving Square Length 0.433"
Extended Neck Yes
Functional Length 3.937"
Number Of Flutes 3
Overall Length 100 mm
Primary Material Application Aluminum, Brass, Bronze, Composite, Copper
Primary Material Application Iso Code N, O
Secondary Material Application Cast Iron, Hardened Steel, Nickel, Titanium
Secondary Material Application Iso Code H, K, S
Shank Dia. 10 mm
Shank Length 28 mm
Shank Type - Machining Straight
Spiral Direction Neutral
Square Size 8 mm
Standards DIN 371
System Of Measurement Metric
Tap Chamfer Modified Bottoming, Semi Bottoming
Tap Finish TiCN
Tap Length Standard DIN 371
Tap Material High Speed Steel
Tap Shank Standard DIN 371
Tap Style Straight Flute Hand
Thread Direction Right Hand
Thread Length 30 mm
Thread Limit / Class Of Fit D4, D5
Thread Pitch 0.059"
Thread Size M10 x 1.5
Thread Standard Metric Coarse
Usable Length 2.835"