WALTER TOOLS 21416-M10X1 Spiral Flute Tap, M10X1 Thread Size, 14 mm Thread Length, 90 mm Length | CU9ECQ 427A47
WALTER TOOLS 21416-M10X1 5077626 Spiral Flute Tap, M10X1 Thread Size, 14 mm Thread Length, 90 mm Length
Item: CU9ECQModel: 21416-M10X1Cross Ref: 427A47 / 5077626
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Spiral Flute Tap
55% Thread Drill Size 9.25 mm
65% Thread Drill Size 23/64"
75% Thread Drill Size 9 mm
Clamping Width 0.315"
Connection Dia. 0.394"
Coolant Fed Non Coolant Through
Drill Bit Size 9 mm
Driving Square Length 0.433"
Extended Neck Yes
Features For Long-Chipping Materials, Recommended With Oil
Finish Bright Uncoated
Functional Length 3.543"
Helix Angle 15°
Material Grade - Machining Vanadium High Speed Steel
Number Of Flutes 3
Overall Length 90 mm
Primary Material Application Nickel, Steel, Titanium
Primary Material Application Iso Code P, S
Secondary Material Application Aluminum, Brass, Bronze, Copper
Secondary Material Application Iso Code N
Shank Dia. 10 mm
Shank Length 57 mm
Shank Type - Machining Straight
Spiral Direction Right Hand
Square Size 8 mm
Standards DIN 371
System Of Measurement Metric
Tap Chamfer Modified Bottoming, Semi Bottoming
Tap Finish Bright
Tap Material High Speed Steel
Tap Shank Standard DIN 371
Tap Style Spiral Flute
Tap Thread Size M10 x 1
Tap Type Spiral Flute
Thread Direction Right Hand
Thread Length 14 mm
Thread Limit 6HX
Thread Limit/class Of Fit 6HX
Thread Pitch 0.039"
Thread Size M10 x 1
Thread Standard Metric Fine
Usable Length 1.299"