WALTER TOOLS 204105-M10 Spiral Flute Tap, M10X1.5 Thread Size, 15 mm Thread Length, 100 mm Length | CU9EDU 426X02
WALTER TOOLS 204105-M10 5076511 Spiral Flute Tap, M10X1.5 Thread Size, 15 mm Thread Length, 100 mm Length
Item: CU9EDUModel: 204105-M10Cross Ref: 426X02 / 5076511
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Spiral Flute Tap
55% Thread Drill Size 8.9 mm
65% Thread Drill Size 11/32"
75% Thread Drill Size 8.5 mm
Clamping Width 0.315"
Connection Dia. 0.394"
Coolant Fed Non Coolant Through
Drill Bit Size 8.5 mm
Driving Square Length 0.433"
Extended Neck Yes
Features For Long Chipping Materials
Finish Titanium Nitride Coated
Functional Length 3.937"
Helix Angle 15°
Number Of Flutes 3
Primary Material Application Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Stainless Steel, Steel
Primary Material Application Iso Code K, N, P
Shank Dia. 10 mm
Shank Length 61 mm
Shank Type Straight
Shank Type - Machining Straight
Spiral Direction Right Hand
Square Size 8 mm
Standards DIN 371
System Of Measurement Metric
Tap Chamfer Modified Bottoming, Semi Bottoming
Tap Finish Tin
Tap Material High Speed Steel
Tap Shank Standard DIN 371
Tap Style Spiral Flute
Tap Thread Size M10 x 1.5
Tap Type Spiral Flute
Thread Direction Right Hand
Thread Length 15 mm
Thread Limit D4, D5
Thread Limit/class Of Fit D4, D5
Thread Pitch 1.5 mm
Thread Size M10 x 1.5
Thread Standard Metric Coarse
Usable Length 1.535"