Item: AG8CJUModel: WP-4848-84B-FF
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Forklift Work Platform
Assembled Depth 50 15/16"
Assembled Height 89 5/8"
Assembled Width 48"
Assembly Assembled
Batteries Included No
Capacity 1000 lbs.
Collapsible No
Color Family Blue, Yellow
Entry Style Single Side Door
Expanded Back Screen Height 84"
Features Patented Automatic Locking Gate With Extra Chain Lock Ensures Maximum Safety
Fork Thickness 1 1/2"
Fork Width 7 3/4"
Front And Rear Fork Pocket Width 7 3/4"
Front Fork Pocket Height 1 7/8"
Handrail Design Fixed Handrail
Handrail Height 42"
Height 89.63"
Includes 36" Safety Strap And Tine Lock
Length 50 47/50"
Material Steel
Mid Rail Height 21"
Number Of Doors 1
Platform Length 48"
Platform Width 45.38"
Rear Fork Pocket Height 3 7/8"
Strap Length 36"
Toe Board Height 4.13"
Top Rail Height 42"
Width 48"