VESTIL WP-3648-CA-84B Steel Work Platform, 84 Inch Back Caster, 36 Inch x 48 Inch Size | AG8CJD
Item: AG8CJDModel: WP-3648-CA-84BCross Ref: 44RZ88
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Product Specifications:
Item Work Platform
Assembled Depth 50 15/16"
Assembled Height 93 5/8"
Assembled Width 36"
Assembly Assembly Required
Caster Material Poly On Poly
Caster Width 1 1/4"
Color Blue
Color Family Blue, Yellow
Compatible Fork Width 7 3/4"
Entry Style Single Side Door
Expanded Back Screen Height 84"
Features Patented Automatic Locking Gate With Extra Chain Lock Ensures Maximum Safety
Finish Powder Coated
Fork Pocket Center 16"
Fork Pocket Width 7 3/4"
Handrail Design Fixed Handrail
Handrail Height 42"
High Back Height 84"
Includes 36" Safety Restraint
Material Steel
Maximum Load Capacity 1000 lbs.
Measuring Units EACH
Mid Rail Height 21"
Number Of Casters 4
Number Of Doors 1
Number Of Guard Rails 4
Platform Capacity 1000 lbs.
Platform Height 89 5/8"
Platform Length 45.38" , 50 7/8"
Platform Width 33.38"
Rear Fork Pocket Height 3 7/8"
Standards OSHA
Strap Length 36"
Toe Board Height 4"
Top Rail Height 42"