Item: AG8CJBModel: WP-3648-84B-DD
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Product Specifications:
Item Forklift Work Platform
Assembled Depth 51"
Assembled Height 89 5/8"
Assembled Width 36 3/16"
Assembly Assembled
Batteries Included No
Capacity 1000 lbs.
Collapsible No
Color Family Blue, Yellow
Door Width 16"
Entry Style Dual Side Door
Expanded Back Screen Height 84"
Features Patented Automatic Locking Gate With Extra Chain Lock Ensures Maximum Safety
Fork Pocket Center 16"
Fork Thickness 1 1/2"
Fork Width 7 3/4"
Front And Rear Fork Pocket Width 7 3/4"
Front Fork Pocket Height 1 7/8"
Handrail Design Fixed Handrail
Handrail Height 42"
Height 89.63"
Includes 36" Safety Strap And Tine Lock
Length 51"
Material Steel
Mid Rail Height 21"
Number Of Doors 2
Platform Length 48"
Platform Width 33.38"
Rear Fork Pocket Height 3 7/8"
Strap Length 36"
Toe Board Height 4.13"
Top Rail Height 42"
Width 36.19"