VESTIL SP-175-84B Stock Picker Work Platform, 84 Inch Size | AG7YZG
Item: AG7YZGModel: SP-175-84B
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Stockpicker Work Platform
Assembled Depth 62 15/16"
Assembled Height 87 1/8"
Assembled Width 31 1/2"
Assembly Assembled
Basket Capacity 1000 lbs.
Batteries Included No
Chain Length 36"
Collapsible No
Color Family Blue, Yellow
Door Width 31 1/2"
Expanded Back Screen Height 84"
Expanded Metal Back Height 84"
Features Elevate To Overhead Racks And Shelving For Safe And Convenient Access
Fork Pocket Center 22 1/4"
Fork Pocket Height 2 1/2"
Fork Pocket Size 7 1/2"
Fork Pocket Width 7 1/2"
Fork Thickness 2 1/2"
Fork Width 7 1/2"
Handrail Design Fixed Handrail
Handrail Height 42"
Includes 36" Chain Length For Entry Door, Accommodates 42" Length Pallets
Material Steel
Max. Capacity 4000 lbs.
Measuring Units EACH
Mid Rail Height 21"
Number Of Doors 1
Pallet Length 42"
Platform Capacity 3000 lbs.
Platform Height 87.13"
Platform Length 62 47/50"
Platform Width 30"
Toe Board Height 4"
Top Rail Height 42"