VESTIL PWSF-18H-TE Portable Work Station Fan, 27 x 25 x 53 Inch Size | AG7XUM
Item: AG7XUMModel: PWSF-18H-TE
In Stock
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Portable Work Station Fan
Assembled Depth 27"
Assembled Height 53"
Assembled Width 25"
Assembly Assembled
Battery Included No
Blade Dia. 18"
Blade Material Aluminum
Cfm Low 3200 CFM
Cfm Medium 4200 CFM
Color Silver
Color Family Silver
Cord Length 10 ft.
Features Two Back Wheels Makes Movement Easy
Height 53"
High Cfm 4600 CFM
Hub Material Steel
Length 27"
Max. Amps 2.2A
Measuring Units EACH
Mounting Style Pedestal
Overall Depth 27"
Overall Height 53"
Overall Width 25"
Phase 1
Tilt Head
Tilting Angle 360°
Tilting Angle 360 Deg.
Voltage 120V AC
Width 25"