VESTIL PMSS-60-AC AC Powered Basket/skid Stacker, 60 inch Raised height, 4000 Lb. Capacity | AG7XKE
Item: AG7XKEModel: PMSS-60-AC
In Stock
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Electric Stacker
Assembled Depth 66"
Assembled Height 88"
Assembled Weight 1032 lbs.
Assembled Width 39 3/4"
Assembly Assembled
Base Legs Inside Dia. 14 1/2"
Base Legs Outside Dia. 29 1/2"
Batteries Included No
Capacity 4000 lbs.
Caster Material Phenolic
Caster Type Swivel
Certification Indicator D
Color Blue
Fork Length 36"
Fork Width 4"
Front Caster Dia. 3"
Front Caster Material Phenolic
Handle Height 40"
Hazardous Material No
Height 88"
Horizontal Load Center 18"
Leg Width 7 1/2"
Length 67"
Lift Time 30 sec.
Lowered Height 3 1/2"
Ltl Freight LTL Palletized
Material Steel
Max. Lifting Height 60"
Max. Travel Distance 56 1/2"
Max. Width Between Legs 29 1/2"
Measuring Units EACH
Min. Lifting Height 3 1/2"
Min. Time Range 20 sec. to 35 sec.
Min. Width Between Forks 26"
Min. Width Between Legs 14 1/2"
Number Of Casters 8
Operation Electric
Origin Criterion B
Overall Fork Width 26"
Phase 1
Power Source Electric Corded
Raised Height 60"
Rear Caster Dia. 8"
Rear Caster Material Phenolic
Voltage 115V
Width 39 3/4"
Width Across Forks 26"