VESTIL HDGR-10-36 Heavy Duty Guard Rail, 120 x 36 Inch Size | AG7TYX
VESTIL HDGR-10-36 Steel Heavy Duty Guard Rail, 120 x 36 Inch, 12000 lb Capacity, Yellow
Item: AG7TYXModel: HDGR-10-36
In Stock
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Guard Rail System
Assembled Depth 120"
Assembled Height 36"
Assembled Width 10"
Assembly Assembled
Color Yellow
Color Family Yellow
Crash Rating 12000 lbs.
Features Heavy Duty Guard Rail Is Ideal For Protecting Appliances And Products
Height 36"
Material Steel
Measuring Units EACH
Mounting Plate Length 10"
Mounting Plate Thickness 5/8"
Mounting Plate Width 10"
Nominal Wall Thickness 1/4"
Overall Width 10"
Plate Length 10 In.
Plate Thickness 5/8"
Plate Width 10 In.
Post Length 4"
Rail Length 6"
Temp. Range -40°F to +210°F
Thickness 1/4"
Width 156"