VESTIL AHA-PNU-RF Aluminium Gantry Crane, Pneumatic Retro Lock Casters
Get it by Monday, Apr 13
€559.42 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Aluminium Gantry Crane Accessory |
| Assembled Depth | 12" |
| Assembled Height | 15 3/4" |
| Assembled Width | 4" |
| Assembly | Assembled |
| Capacity | 1500 lbs. |
| Caster Material | Cast Iron |
| Color Family | Black, White |
| Compatible Products | AHA-2-10-10, AHA-2-10-12, AHA-2-10-8, AHA-2-12-10, AHA-2-12-12, AHA-2-12-8, AHA-2-15-10, AHA-2-15-12, AHA-2-15-8, AHA-2-8-10, AHA-2-8-12, AHA-2-8-8 |
| Diameter | 12" |
| Features | Optional Retrofit Four Way Locking Pneumatic Casters For Ideal Operation |
| Height | 14" |
| Length | 12" |
| Lock Type | 4 Position |
| Material | Pneumatic Rubber |
| Measuring Units | EACH |
| Type | Swivel |
| Width | 6" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 21.6 |
| Ship height (cm) | 22.86 |
| Ship length (cm) | 45.72 |
| Ship width (cm) | 27.94 |
| HS code | 8431200000 |
| Country of Origin | CN |
Explore Products
- DAYTON 2MDY3 Motor Dual Run Capacitor, Oval, 370V AC, 45/5 mfd, 5 1/4 Inch Overall Height
- BOSTON GEAR TB-612-2 Thrust Bearing
- STEEL CITY 4-SW-EXT-SPL Square Box Extension Ring, 21 Cubic Inch
- JACKSON SAFETY 46991
- MERSEN FERRAZ FSM44/100 FSM44/100 Fuse, Fast Acting, Midget, 1000V, 11A
- TITAN FASTENERS JMF04096
- APPROVED VENDOR U20170.062.9999 Threaded Rod, 5/8 In - 11 Thread Size, Steel, 12 ft. Lg., Gr. A, Hot Dipped Galv
- T&S B-0268 Dual Pantry Faucet, Single Hole Base, Special 24 Inch Double-Joint Swing Nozzle
Explore More
- KEYSHAFT
- Laboratory Storage
- Cable Connectors
- Tapered Roller Bearing Cones
- Baling Wire and Lockwire
- Pallet Cushions
- IRONCAT TIG Welding Gloves, Kidskin Leather
- ANSELL 80-400 Activarmr Blue Yellow Natural Rubber Latex Coated Gloves
- EAGLE GROUP Cart Cover, Uncoated Polyester, Zipper Closure
- DIXON Adapters
- EDWARDS SIGNALING Bells
- COOPER B-LINE Runway Center Support Hanger Kits
- WATTS 3515R Series Reducing Couplings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
VESTIL AHA-PNU-RF Aluminium Gantry Crane, Pneumatic Retro Lock Casters
€559.42 /unit
