VESTIL ACURT-48 Steel Heavy Duty Variable Speed Air Curtain 48 x 12 Inch 3/4 Horsepower Beige
Get it by Wednesday, May 20
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Air Curtain |
| Assembled Depth | 13" |
| Assembled Height | 16" |
| Assembled Width | 48" |
| Assembly | Assembled |
| Cfm High | 4611 CFM |
| Cfm Low | 906 CFM |
| Color | Beige |
| Color Family | Beige |
| Depth | 13" |
| Features | Heavy Duty Motor Provides Use In Rugged Conditions |
| Gauge (steel) | 20 |
| Height | 16" |
| Length | 13" |
| Material | Steel |
| Material Thickness | 20 ga. |
| Max. Door Height | 144" |
| Max. Door Width | 48" |
| Measuring Units | EACH |
| Voltage | 120V AC |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 38.25 |
| Ship height (cm) | 45.72 |
| Ship length (cm) | 35.56 |
| Ship width (cm) | 127 |
| HS code | 8414596090 |
| Country of Origin | US |
Explore Products
- WEG VRC0-2E34 Surge Suppressor, Varistor, 50-127 VAC/60-180 Vdc for Use With Miniature Contactor
- MERIT BRASS X158-06 Cap, Size 3/8 Inch
- OSG 5574100 Square End Mill, Bright, Non Center Cutting, 4 Flutes, 7/8 Inch Milling Dia.
- USA SEALING BULK-LTR-1 Gasket Sheet, 1/16 Inch Thick, Black/Orange, Leather
- HALLOWELL DRHCL4830ME Extra Shelf Level 30d x 48 Inch Width Steel
- BRADY 78235 Plastic Chain, 100 ft Length, White, Polyethylene
- APPLETON ELECTRIC MA5010J120 Hid Wet Location Lighting, 50W Rating
- HUMBOLDT H-4398F16 Screen Tray And Cloth, 16 x 16.5 Inch Size, 1.18mm/No. 16 ASTM Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Hole Saw Accessories
- Temperature Humidity Meters and Dew Point Meters
- Motorized Dampers Accessories
- Pressure Washer Connectors and Adaptors
- Spring Wound Timers
- HI TEMP Welding Blanket
- DESTACO 305, 307, 309 Series Hold Down Clamps
- ADB HOIST RINGS MFG. Flip Flop Hoist Rings
- DESTACO 344 Series Pull Action Latch Clamps
- RUD CHAIN PP-VIP PowerPoint Direct Chain Connections, Metric Fine Thread
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS Wire Shelving Units Complete With Ultra Bins
- COOPER B-LINE Underground Surface Mount Meter Mains
- APOLLO VALVES 86B-200 Series 3 Piece Full Port Socket Weld Ball Valves
- EATON LW Series Electronic Molded Case Circuit Breakers, L Frame
- PARKER Pneumatic Globe Control Valves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
VESTIL ACURT-48 Steel Heavy Duty Variable Speed Air Curtain 48 x 12 Inch 3/4 Horsepower Beige
