VESTIL ACURT-120 Steel Heavy Duty Variable Speed Air Curtain 120 x 12 Inch 3/4 Horsepower Beige
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Air Curtain |
| Assembled Depth | 13" |
| Assembled Height | 16" |
| Assembled Width | 120" |
| Assembly | Assembled |
| Cfm High | 9955 CFM |
| Cfm Low | 2544 CFM |
| Color | Beige |
| Color Family | Beige |
| Depth | 13" |
| Features | Heavy Duty Motor Provides Use In Rugged Conditions |
| Gauge (steel) | 20 |
| Length | 13" |
| Material | Steel |
| Material Thickness | 20 ga. |
| Max. Door Height | 144" |
| Max. Door Width | 120" |
| Measuring Units | EACH |
| Voltage | 120V AC |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 38.25 |
| Ship height (cm) | 45.72 |
| Ship length (cm) | 35.56 |
| Ship width (cm) | 127 |
| HS code | 8414596090 |
| Country of Origin | US |
Explore Products
- WESTWARD 10E316 Socket, Metric, 3/4 Inch Drive Size, 19 mm Socket Size, 6-Point, Std, Chrome, 2 Inch Overall Length
- GRAINGER BULK-RR-P60-51 Polyurethane Rod, Standard, 1/2 Inch Dia, 12 Inch Length, 60A, Black, Opaque
- KRUEGER HS2-2-103 Therma Level Gauge, 2 Inch NPT Opening, 103 Inch Depth, Stainless Steel Float
- CONDOR USA AEV1Wi Unloader Valve Delayed Mdr11 Series
- AIPHONE GT-1A Audio Tenant Station 24VDC
- GRAINGER ZUSA-PF-15415 Nipple, 1/2 Inch Nominal Pipe Size, 6 Inch Overall Length
- MASTER LOCK BC0405BOX Lock Knob Lockset, 3, Biscuit, Antique Brass, Not Keyed
- CHRISLYNN 83308-2.0L Locking Insert, 2-8 Thread Size, SS, 4 In Insert Lg., Gr. 304
Explore More
- KEYSHAFT
- Air Impact Wrenches
- Central Equipment Accessories
- Hydraulic Piston Pumps
- Forklift Work Platforms
- Sensor Connectors
- IRONCLAD Ranchworx Leather Work Gloves
- RUD CHAIN VLBS Weld On Blocks
- JOHN GUEST Fixed Elbows, NPTF Thread, Acetal White
- TEXAS PNEUMATIC TOOLS Arrowick Lubricators
- SMC VALVES Tph Series Clean Room Poly Tubing
- KUNKLE Series 228 Safety Relief Valves
- BANNER STAKES Barrier Posts with Belts
- HONEYWELL Humidifier Pads
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
VESTIL ACURT-120 Steel Heavy Duty Variable Speed Air Curtain 120 x 12 Inch 3/4 Horsepower Beige
