VAL-MATIC 1806A-DSY Silent Check Valve Cast Iron Astm A 126
Item: AE4NLCModel: 1806A-DSYCross Ref: 5LYJ0
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Product Specifications:
Item Silent Check Valve
3-a Compliance Not Rated
Ansi Flange Class Class 125
Application - Valves General Purpose
Body Material Ductile Iron
Check Mechanism Double Disc
Connection Size - Side 1 6"
Connection Size - Side 2 6"
Connection Type Class 125 Flange
Connection Type - Side 1 Flange
Connection Type - Side 2 Flange
Cracking Pressure 0.5 psi
Flow Design Single
Flow Rate 520 GPM
For Media Water
Full Flow - Valves No
Grade Grade 316
Length 9 3/4"
Max. Flow Rate 900 GPM
Max. Pressure (cwp) 200 psi
Max. Pressure (steam) Not Rated
Max. Steam Pressure - Valves Not Rated
Max. Temp. 150°F
Max. Water Pressure 200 psi
Media Temp. Range 33°F to 200°F
Media Temperature Range 33°F to 200°F
Mounting Orientation Horizontal, Vertical
Mounting Orientation - Check Valves Horizontal, Vertical
Mounting Position Horizontal/Vertical
Nsf Certifications For Food And Drinking Water NSF 61
Operating Temperature - Maximum 200°F
Operating Temperature - Minimum 33°F
Overall Length 9.75"
Pipe Or Tube Size 6"
Seal Material Bronze
Seal Material - Check Valves Metal
Seat Material Bronze
Seat Material - Check Valves Bronze
Silent Check Silent
Size 6"
Spring Material Stainless Steel
Vacuum Service Rating Not Rated
Valve Body Style Inline
Valve Series 1800 Series
Width 11"