FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Round Spacer |
| Color | Silver |
| Dimensional Standards | Astm A582 |
| Display Qty | 1 |
| Finish | Plain |
| For Screw Size | #8 |
| Grade | Grade 18-8 |
| Hardness | Rockwell B60 |
| Inside Dia. | 0.166" |
| Inside Dia. Tolerance | 0" to 0.01" |
| Length | 3/4" |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade/class | 18-8 |
| Outside Dia. | 1/4" |
| Outside Dia. Tolerance | -0.005" to +0.005" |
| Overall Length | 3/4" |
| Overall Length Tolerance | -0.005" to +0.005" |
| Rockwell Hardness | B60 |
| Spacer Type | Round Spacer |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 80000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.45 |
| Ship height (cm) | 0.64 |
| Ship length (cm) | 1.91 |
| Ship width (cm) | 0.64 |
| Country of Origin | CN |
Explore Products
- CLEVELAND C33246 Square End Mill, Center Cutting, 4 Flutes, 7/32 Inch Milling Dia, 5/8 Inch Cut
- TOWNSTEEL MSS-241-S-DB-626 Mortise Lockset, Grade 1, Ms Sentinel, Satin Chrome
- AURAND M5-1E Electric Handheld Scarifier, 12 Inch Cleaning Area
- T&S B-1141-XSCR4V15 Workboard Faucet, 4 Inch Deck Mt., 6 Inch Swivel GN, 1.5 GPM VR Outlet
- GRAINGER 8UKE1 Bonding and Grounding Wire, Hand Clamp/Terminal, 5 ft
- EATON EGF1NOACNE100 Ground Fault Sensor, 1A At 240VAC, Screw Terminals, 120 VAC, 1A Max Ac
- MARTIN SPROCKET CSW18032X45 Wing Pulley, Standard, 18 Inch Outside Dia., MXT45 Bushing, 32 Inch Face Width, Steel
- KECKLEY BVF2RF4FSSRGSL-100 Ball Valve, 1 Inch Pipe, 720 PSI CWP, -50-500 Deg F, Flanged
Explore More
- KEYSHAFT
- Plug In Surge Protection Devices
- Baseboard Cleaning Pads and Holders
- Jaw Coupling Spiders
- Strip Doors
- Boiler Feed Pump
- COTTERMAN Ladder Safety Cages
- ASHCROFT E Bimetallic Thermometer, 3 Inch External Adjust, Rear Connection
- MUELLER INDUSTRIES 582CS-N Y Strainers
- WOODHEAD 120081 Series Cordset
- APPLETON ELECTRIC Dead End Boxes
- GRAINGER Door Weatherstripping
- MAXCORE Caps
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
USA SEALING ZSPCR-62 Round Spacer, SS, 3/4 In Lg., 1/4 In O.D., Plain
€4.86 /unit
