USA SEALING BULK-RS-E60-429 Rubber Strip, EPDM, 4 Inch Width, 10 Feet Length, 3/16 Inch Thickness, 60A | CE9MCU 56DE72
USA SEALING BULK-RS-E60-429 Rubber Strip, EPDM, 4 Inch Width, 10 Feet Length, 3/16 Inch Thickness, 60A
Item: CE9MCUModel: BULK-RS-E60-429Cross Ref: 56DE72
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Rubber Strip
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Good
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 60A
Finish Smooth
Grade Standard
Material EPDM
Maximum Temperature 250°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Poor
Overall Length 10 ft.
Overall Width 4"
Shape Strip
Standards Astm D2000 Ba 607
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 0.1875"
Thickness Tolerance -0.022" to +0.022"