TY-RAP TYS12-470C-10 Cable Tie 12 Inch Black - Pack Of 10 | AE9FJN 6JE47
Item: AE9FJNModel: TYS12-470C-10Cross Ref: 6JE47
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Coated Cable Tie
Actual Length 12"
Basic Material Metal
Basic Material - Cable Tie Metal
Cable Tie Duty Extra Heavy Duty
Cable Tie Properties UV Light Resistant, Weather Resistant
Cable Tie Style Standard
Color Black
Color - Cable Tie Black
Design Multi Lock
Design - Cable Tie Standard
Duty Extra Heavy Duty
Flame Retardant Yes
Grade Grade 316
Indoor/outdoor Indoor, Outdoor
Length 12"
Locking Style Stainless Steel Barb
Material Stainless Steel
Max. Bundle Dia. 4"
Max. Temp. Rating 302°F
Metal Detectable Yes
Min. Temp. Rating -76°F
Nominal Length 12"
Nominal Max. Bundle Dia. 4"
Number Of Straps 1
Outdoor Use Yes
Plenum Rated Yes
Temp. Range -40°F to +302°F
Tensile Strength 250 lbs.
Tensile Strength - Cable Tie 250 lbs.
Thickness 0.02"
Ul Type Type 21
Width 0.47"