FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Roller Chain Link |
| Linkplate Height | 0.906" |
| Linkplate Thickness | 0.157" |
| Pin Dia. | 0.313" |
| Strands | 1 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.09 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Pitch | Ansi Chain Size | Material | Tensile Strength | Roller Dia. | Type | Chain Overall Width | Link Type | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
60HRL | 3/4" | 60 | Steel | 9920 lbf. | 0.469" | Heavy Series | 1 1/4" | Adding | 5 | €28.14 | |
![]() |
80HRL | 1" | 80 | Steel | 17640 lbf. | 5/8" | Heavy Series | 1 35/64" | Adding | 1 | €9.89 | |
![]() |
80SSRL | 1" | 80 | Stainless Steel | - | 5/8" | Standard | 1 25/64" | Adding | 1 | €38.47 | |
![]() |
35 RL | 3/8" | 35 | Steel | - | - | Single Strand | 1/2" | Roller Link | 5 | €9.17 | |
![]() |
40 RL | 1/2" | 40 | Steel | 4290 lbf. | - | Single Strand | 23/32" | Adding | 5 | €11.90 | |
![]() |
41 RL | 1/2" | 41 | - | 2640 lbf. | - | Single Strand | 37/64" | Adding | 5 | €9.89 | |
![]() |
50 RL | 5/8" | 50 | Steel | 7050 lbf. | - | Single Strand | 7/8" | Adding | 5 | €15.57 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Oil Metering
- Chart Recorder Pens
- Confined Space Venturi Blowers
- Beam Clamps
- Carbon Steel Stair Treads
- ADB HOIST RINGS MFG. Offset Hex Keys
- CAMLOCK FITTINGS Type DP Cam And Groove Dust Plugs
- KEO Combined Drills And Countersinks, Plain Type, 60 Degrees Countersink Angle
- KEO Countersinks, 6-Flute, High Speed Steel
- AIR SYSTEMS INTERNATIONAL Auto-Air Series Carts With Intrinsically Safe CO Monitor
- DESTACO RTH Series 3 Jaw Parallel Grippers
- MICRO 100 Indexable Tool Holders, Facing and Turning, Radial, Left Hand, Style SCLCL
- SEALMASTER SRP Series Light Duty Rubber Mounted Pillow Block Bearings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TSUBAKI C2082HASDRL Roller Chain Link
€62.45 /unit

