FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Roller Chain |
| Linkplate Height | 0.677" |
| Linkplate Thickness | 0.126" |
| No. Of Links Per 10 Ft. | 80 |
| Pin Dia. | 0.235" |
| Pin Length | 1.224" |
| Strands | 1 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.71 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Model | Material | Pitch | Type | Tensile Strength | Breaking Strength | Overall Width | Roller Dia. | Rivet End To Center Line | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 80SSCB | Stainless Steel | 1" | - | 397 lbf. | 397 lbs. | 1.406" | 5/8" | 0.638" | €2,665.04 | |
| 35 TW 10 | Steel | 3/8" | Single Strand | 2530 lbf. | 2530 lbs. | 1/2" | 13/64" | 0.23" | €67.61 | |
| 40 TW 10 | Steel | 1/2" | Single Strand | 4290 lbs. | 4290 lbs. | 0.717" | 5/16" | 0.325" | €75.52 | |
| 41 TW 10 | Steel | 1/2" | Single Strand | 2640 lbf. | 2640 lbs. | 0.579" | 5/16" | 0.266" | €60.86 | |
| 50 TW 10 | Steel | 5/8" | Single Strand | 7050 lbf. | 7050 lbs. | 0.878" | 13/32" | 0.406" | €110.46 | |
| 60 TW 10 | Steel | 3/4" | Single Strand | 9920 lbf. | 9920 lbs. | 1.087" | 15/32" | 0.506" | €147.63 | |
| 35 TW 100 | Steel | 3/8" | Single Strand | 2530 lbf. | 2530 lbs. | 1/2" | 13/64" | 0.23" | €876.57 |
Explore Products
- MORSE CUTTING TOOLS 82451 Straight Flute Tap, #4 Nf, 48 TPI, 3 Flute, H2 Taper Straight
- SANDVIK COROMANT DCMT 3(2.5)1-UM 2220 Turning Insert, Medium, Diamond, Dcmt, Neutral
- WIHA TOOLS 43996 WIHA 43996
- DAYTON 2X739 Collar Shaft 1 1/8 In
- APPLETON ELECTRIC CJB70LFA Wet Location Lighting, 70W
- WORLDWIDE ELECTRIC 69JF8 Pressure Switch, Air, Standard Duty, 115 PSI Cut-In, 150 PSI Cut-Out
- BUSSMANN FNQ-3-1/2 Fuse, 3 1/2 Amp, 500 VAC, 10 kA at 500 VAC, 1-1/2 Inch Lg, 13/32 Inch Dia.
Explore More
- KEYSHAFT
- Traffic Barricade and Traffic Cone Accessories
- Gas Welding Hose Reels
- Hydraulic Industrial Cylinder Mounts
- Pneumatic Modular FRL Accessories
- Quick Connect Gas Couplings
- DESTACO 5905, 5910, 5915 Series Heavy Duty Vertical Hold Down Clamps
- WESTWARD Knee Pads, Polypropylene, 2 Straps
- JOHN GUEST Tube to Hose Elbows, Acetal Gray
- LEATHERHEAD TOOLS Dog-Bone Poles
- TOUGH GUY Scrub Brush White Nylon
- MAIN FILTER INC. Interchange Hydraulic Pressure Line Filters, Glass, 25 Micron, Viton Seal
- HOFFMAN Proline Series Slopped Upper Front Covers
- APOLLO VALVES 71-540 Series Bronze Ball Valves
- VIKAN 8 Inch Stiff Tank Brushes
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TSUBAKI C2060HK11LRB Roller Chain
€74.63 /unit

