TSUBAKI C2052ASSK2RL Roller Link Sk-2 Attachment | AB4KXK 1YLT8
TSUBAKI C2052ASSK2RL Roller Link Sk-2 Attachment
Item: AB4KXKModel: C2052ASSK2RLCross Ref: 1YLT8
Product Specifications:
Item Roller Chain Link
Ansi Chain Size C2052AS
Attachment Location Two Sides
Attachment Number SK-2
Attachment Type Tab
Centerline To Attachment End 0.969"
Centerline To Hole Center 0.626"
Chain Construction Riveted Pin
Chain Link Overall Width 0.878"
Chain Number C2052
Chain Overall Width 0.878"
Chain Roller Dia. 3/4"
Connecting End To Center Line 0.469"
Display Qty 1
Extended Pin Diameter Not Applicable
Heavy Series No
Industry Chain Pitch 1 1/4"
Length 1 1/4"
Link Type Roller Attachment Link
Material Grade Grade 600
Max. Allowable Load 397 lbs.
Outside Pin Dia. 1/5"
Overall Width 0.878"
Pin Link Plate Thickness 2/25"
Pin Projection Not Applicable
Pin Type Riveted
Pitch Type Double Pitch
Plate Height 0.591"
Plate Thickness 2/25"
Rivet End To Center Line 0.406"
Roller Chain Link Item Roller Attachment Link
Roller Dia. 3/4"
Roller Link Plate Height 0.591"
Tab Hole Center To Center 0.469"
Tab Hole Diameter 0.205"
Tab Orientation Vertical Upward
Tab Width 0.937"