FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Miniature Ball Bearing |
| Abec Rating | 1 |
| Abec Tolerance | 1 |
| Ball Material | Alloy Steel |
| Ball Material Grade | Grade AISI 52100 |
| Bearing Industry Number | R4A |
| Bore Dia. | 1/4" |
| Bore Diameter Tolerance | -0.0003" to 0" |
| Cage Type | Sealed |
| Closure | Double Sealed |
| Closure & Seal Type | Double Sealed, Contact Seal |
| Dynamic Load Capacity | 525 lbf. |
| Dynamic Radial Load Capacity | 525 lbf. |
| Flange Dia. | Not Applicable |
| Flange Thickness | Not Applicable |
| Flange Type | Non Flanged |
| For Environment | Oily, Greasy |
| Includes Retaining Ring | No |
| Lubricant Material | Polyrex EM |
| Max. Speed | 48000 RPM |
| Max. Temp. | 302°F |
| Min. Temp. | -40°F |
| Miniature Bearing | Yes |
| Outer Ring Width | 0.281" |
| Outside Dia. | 3/4" |
| Outside Diameter Tolerance | -0.0004" to 0" |
| Retaining Ring Dia. | Not Applicable |
| Retaining Ring Groove | No |
| Retaining Ring Thickness | Not Applicable |
| Ring Material | Alloy Steel |
| Seal Material | Rubber |
| Seal Type | Contact |
| Standards | Afbma, Iso Certified 9001 |
| Static Load Capacity | 200 lbf. |
| Static Radial Load Capacity | 200 lbf. |
| System Of Measurement | Inch |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.01 |
| Ship height (cm) | 1.91 |
| Ship length (cm) | 1.91 |
| Ship width (cm) | 0.71 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Model | Bore Dia. | Closure | Outside Dia. | Ring Material | Outer Ring Width | Cage Material | Industry Number | Retaining Ring Groove | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 6000/C3 | - | Open | 26 mm | Alloy Steel | 8 mm | Steel | 6000 | No | €5.35 | |
| 6001/C3 | 12 mm | Open | 28 mm | Alloy Steel | 8 mm | Steel | 6001 | No | €5.64 | |
| 6002/C3 | 15 mm | Open | 32 mm | Alloy Steel | 9 mm | Steel | 6002 | No | €6.25 | |
| 6003/C3 | 17 mm | Open | 35 mm | Alloy Steel | 10 mm | Steel | 6003 | No | €7.09 | |
| 6004/C3 | 20 mm | Open | 42 mm | Alloy Steel | 12 mm | Steel | 6004 | No | €9.12 | |
| 6005/C3 | 25 mm | Open | 47 mm | Alloy Steel | 12 mm | Steel | 6005 | No | €10.65 | |
| 6006/C3 | 30 mm | Open | - | Alloy Steel | 13 mm | Steel | 6006 | No | €12.98 |
Explore Products
- EATON A27CRC25T032 Definite Purpose Starter, 25A, 24 V, 50/60 Hz, 24-32 Fla, 3-Phase, Non-Reversing
- SPEARS VALVES 839-210BC Reducer Bushing, MPT x FPT Schedule 80, 1-1/2 x 3/4 Size, PVC
- STEARNS BRAKES 961120100 Connector Strip
- GROVE GEAR GRL8213010.00 GRL-WBMQ821-60-L-56 Worm Reducer, 60:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1 Inch O.D, Cast Iron
- KUNKLE 171P-H01-MG Safety Relief Valve, 2 Inch Inlet x 2 Inch Outlet Size, Non Code Liquid
- AMETEK LAMB 550609000 FM40C600Q Flowmeter, 4 Inch - 8 NPSC, 120-600 SCFM Flow Range
- GRAINGER ZUSA-RC-1383 Buna-N Round Cord, Black, 2.5 mm, 50 Ft Overall Lg, 70A, 0 Deg F To 210 Deg F
- NIBCO NMP3X208 PCT-1820 Balancing Valve, Combination, 3/4 Press x 3/4 Inch FPT, Brass
Explore More
- KEYSHAFT
- Roofing Anchors
- Panel Saw Accessories
- EZ-Clip
- Dye Penetrants and Inspection Kits
- Lab Adapters and Joints
- LITTLE GIANT LADDERS Fiberglass Adjustable Safety Cage Ladders
- DESTACO 2010 Series Vertical Hold Down Clamps, Solid Bar
- MOON AMERICAN Female Dry Hydrants
- LOC-LINE Acid Resistant NPT Connectors
- EDWARDS SIGNALING 343A Series Vibrating Buzzers
- ENERPAC NSH Series Nut Splitter Heads
- SUNDSTROM SAFETY Correction Lenses
- SLOAN Sloan 113 Exposed Manual Water Closet Flushometers
- SEALMASTER BEO Series Open Bearing Caps
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TRITAN R4A 2RS PRX Miniature Ball Bearing, R4A, Dbl Sealed, Contact Seal, 1/4 Inch Size Bore
€5.71 /unit

