FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Miniature Ball Bearing |
| Abec Rating | 1 |
| Abec Tolerance | 1 |
| Bearing Industry Number | 686 |
| Bore Dia. | 6 mm |
| Cage Type | Shielded |
| Closure | Double Shielded |
| Closure & Seal Type | Double Shielded |
| Dynamic Radial Load Capacity | 243 lbf. |
| Flange Dia. | Not Applicable |
| Flange Thickness | Not Applicable |
| Flange Type | Non Flanged |
| Includes Retaining Ring | No |
| Lubricant Material | Multitemp Grease |
| Max. Speed | 34000 RPM |
| Max. Temp. | 302°F |
| Min. Temp. | -40°F |
| Outer Ring Width | 5 mm |
| Outside Dia. | 13 mm |
| Retaining Ring Dia. | Not Applicable |
| Retaining Ring Groove | No |
| Retaining Ring Thickness | Not Applicable |
| Ring Material | Alloy Steel |
| Shield Material | Steel |
| Static Load Capacity | 98 lbf. |
| Static Radial Load Capacity | 98 lbf. |
| System Of Measurement | Metric |
Shipping Info:
| Ship height (cm) | 1.3 |
| Ship length (cm) | 1.3 |
| Ship width (cm) | 0.5 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Model | Bore Dia. | Closure | Outside Dia. | Ring Material | Outer Ring Width | Cage Material | Industry Number | Retaining Ring Groove | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 6000/C3 | - | Open | 26 mm | Alloy Steel | 8 mm | Steel | 6000 | No | €5.35 | |
| 6001/C3 | 12 mm | Open | 28 mm | Alloy Steel | 8 mm | Steel | 6001 | No | €5.64 | |
| 6002/C3 | 15 mm | Open | 32 mm | Alloy Steel | 9 mm | Steel | 6002 | No | €6.25 | |
| 6003/C3 | 17 mm | Open | 35 mm | Alloy Steel | 10 mm | Steel | 6003 | No | €7.09 | |
| 6004/C3 | 20 mm | Open | 42 mm | Alloy Steel | 12 mm | Steel | 6004 | No | €9.12 | |
| 6005/C3 | 25 mm | Open | 47 mm | Alloy Steel | 12 mm | Steel | 6005 | No | €10.65 | |
| 6006/C3 | 30 mm | Open | - | Alloy Steel | 13 mm | Steel | 6006 | No | €12.98 |
Explore Products
- MAIN FILTER INC. MF0273948 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron Rating, Viton Seal, 8.22 Inch Height
- EATON STS362UD31 Shunt Trip Safety Switch, 60A, 3-Pole, 600 Vac, 250 Vdc, 120 Vac, 1No-1Nc, Non-Fusible
- DORIAN MTVOR20-4D-CN
- WEILER 91184 Power Single Spiral Brush, Single Shank, 1 Inch Brush, 3 1/2 Inch Length
- JACOBS CHUCK 7300N
- ULTRATECH 9985 Pop Up Fill Gauge, 3/4 Inch Bung
- WINSMITH E24XDVS4X000C1 Gear Reducer, Double Worm Gear, Solid Input Shaft
- GEARWRENCH 81756 6-point Metric Full Polish Combination Wrench, 8 mm
Explore More
- KEYSHAFT
- Drill Presses
- LED Light Panels
- Floodlights
- Guard Rails
- Door Ramps
- LOC-LINE Extended Element
- IRONCLAD Kong Cold Condition Waterproof Gloves
- DESTACO 351-R Series Pull Action Latch Clamps
- NOVAVISION INC Tamper-Evident Tape
- KILLARK Tumbler Switch
- ANVIL Hangers
- NOTRAX Déco Design Imperial Dust Control Mattings
- FATH INC Flat Head Socket Cap Screws
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TRITAN L1360 ZZ SRL Miniature Ball Bearing, 686, Dbl Shield, 6 mm Bore, 13 mm OD, 5 mm Width, Alloy Steel Ring
€6.94 /unit

