Item: CU6XLNModel: AP314E-18S-4-AB.710Cross Ref: 400C87
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Pull Handle
Ada Compliance ADA Compliant
Ansi/bhma Finish Sterralloy Copper Alloy
Color Silver
Degree Offset 30°
Finish Satin
Folding Type Fixed
For Industry Commercial, Government, Hospitality, Industrial, Military, Residential, Retail
Grip Dia. 1 1/8"
Grip Diameter 1 1/4"
Grip Height 18"
Grip Length 18"
Grip Shape Round
Grip Thickness 1 1/4"
Handle Shape Push Bar
Hardware Included
Includes Hardware Hardware Included
Inner Mounting Hole Center To Center 12"
Inner Mounting Hole Ctr. To Ctr. 12"
Load Rated N
Load Rating Load Rated
Material Copper
Material Family Copper
Mounting Hole Center To Center 12"
Mounting Type Thru Bolt
Number Of Mounting Holes 2
Outer Mounting Hole Ctr. To Ctr. 12"
Overall Length 18"
Overall Width 3"
Product Type Pull Handle
Projection 3"
Projection Type Non-Recessed
Resistance Properties Antimicrobial
Screw Size 5/16"-18
Vert. Mounting Hole Ctr. To Ctr. 12"