FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Door |
| Access Door Installation | Wall Or Ceiling |
| Closure Type | Key Operated Cylinder Cam Latch |
| Color | White |
| Display Qty | 1 |
| Door Height | 12" |
| Door Swing | Downward |
| Door Width | 12" |
| Features | Quick And Easy Installation |
| Finish | Powder Coated |
| Fire Rating | Not Rated |
| Flush Mount/recessed Mount | Flush Mount |
| Hinge Type | Hidden Pin |
| Includes Insulation | Uninsulated |
| Insulated / Uninsulated | Uninsulated |
| Latch Mechanism | Cylinder Cam Latch |
| Locking Mechanism | Key |
| Material | Steel |
| Metal Material Gauge | 16 ga. |
| Mount Hole Dia. | 1/4" |
| Mounting Location | Ceiling, Wall |
| Mounting Style | Flush |
| Number Of Mounting Holes | 8 |
| Product Type | Access Door |
| Rough Opening Height | 12 3/8" |
| Rough Opening Height - Maximum | 12 1/4" |
| Rough Opening Height - Minimum | 12 1/2" |
| Rough Opening Width | 12 3/8" |
| Rough Opening Width - Maximum | 12 1/4" |
| Rough Opening Width - Minimum | 12 1/2" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.34 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | CA |
Product Variants
| Model | Door Height | Door Width | Material | Hinge Type | Finish | Door Thickness | Frame Material | Frame Thickness | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 16M221 | 12" | 12" | Steel | Piano | Powder Coated | - | - | - | €162.83 | |
| 2VE72 | 12" | 12" | Steel | Hidden Pin | Powder Coated | - | - | - | €101.71 | |
| 16M207 | 16" | 16" | Steel | Hidden Pin | Powder Coated | - | - | - | €132.70 | |
| 2VE73 | 18" | 18" | Steel | Hidden Pin | Powder Coated | - | - | - | €130.10 | |
| 16M222 | 24" | 24" | Steel | Piano | Powder Coated | - | - | - | €221.78 | |
| 2VE74 | 24" | 24" | Steel | Hidden Pin | Powder Coated | - | - | - | €169.20 | |
| 16M220 | 8" | 8" | Steel | Piano | Powder Coated | - | - | - | €138.67 |
Explore Products
- BALDOR / DODGE 016675 140HCBM Elastomeric Coupling, Shaft Size 6.6875 Inch, Rating 1500 Rpm
- GROVE GEAR R8573057.00 Quill Input Inline Helical Reducer
- WEG E04536EP3Y225SMF3-W2 14420952 General Purpose Motor, Cast Iron 225S/M Frame, 60 HP, 3570 RPM, 460V, 20.0 A No Load Current
- APPROVED VENDOR 6KJ37 Cross 1-1/4 Inch Fnpt
- IGUS GFI-0405-04 Flanged Bearing 1/4 Id x 1/4 Inch Length
- NIBCO 9104450CB 611 Tee, Cup x Cup x Cup, 2 1/2 Inch Size, Wrot
- SPEC C10950821500M Compression Spring, 22.7 lbs/In Stiffness Rate, 21.48 lbs Load Capacity, Carbon Steel
- WINSMITH E30MDJS31000EK Gear Reducer, Right Solid Output Shaft, Quill Input
Explore More
- KEYSHAFT
- Wood Drilling Bits
- Wire Cloth Sieves
- Package Stops
- Confined Space Fan and Blower Accessories
- Combination Starters
- ALLEGRO SAFETY Saran Maintenance Free Hoods
- VIEGA PROPRESS Reducers, Bronze, Press x FTG, EPDM Seal
- JOHN GUEST Union Elbows, Acetal Gray
- TENNSCO Technical Workstation
- EATON Molded Case Circuit Breaker DIN Rail Adapters
- GUARDIAN EQUIPMENT Adapters
- BROWNING Taper Bore Sprockets For No. 50 Chain, Hardened Teeth
- NORTON ABRASIVES Bear-Tex Rapid Prep AO Medium Grit Narrow Benchstand Belts, Non-Woven
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TOUGH GUY 1UEW7 Access Door, 12 in, 12 in, 12 3/8 in, 12 3/8 in, Uninsulated, 16 ga Cold Rolled Steel
€135.46 /unit


