FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Motor Run Capacitor |
| Capacitor Shape | Round |
| Capacitor Voltage | 440/370V AC |
| Case Height | 2 3/8" |
| Case Height | 2.906" |
| Case Material | Aluminum |
| Connection Type | Quick Connect |
| Cover Material | Steel |
| Dia. | 1 3/4" |
| Diameter | 1 3/4" |
| Eia Tolerance Code | A |
| Eia Ul Base | A |
| For Use With | Electric Motors |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Max. Temperature | 70°C |
| Microfarad Rating | 7.5 |
| Microfarad Rating | 7.5 µF |
| Min. Temperature | -40°C |
| Motor Capacitor Type | Motor Run Capacitor |
| Number Of Pieces | 1 |
| Number Of Terminals | 2 |
| Overall Height | 2 7/8" |
| Overall Width | 1 3/4" |
| Shape | Round |
| Temp. Range | -40°C to +70°C |
| Terminal Design | Standard |
| Terminal Gender | Male |
| Terminal Tab Width | 1/4" |
| Terminal Type | Male Quick Connect |
| Voltage | 440/370V AC |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.09 |
| Ship height (cm) | 8.13 |
| Ship length (cm) | 5.59 |
| Ship width (cm) | 5.59 |
| HS code | 8532300090 |
Product Details:
- Overall Shape (Round)
Product Variants
| Model | Voltage | Microfarad Rating | Overall Height | Motor Capacitor Type | Dia. | Overall Width | Overall Depth | Max. Temp. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 22F163 | 370V AC | 2 µF | 1 1/2" | Motor Run Capacitor | - | 1 7/16" | 21/32" | - | €6.23 | |
| 22F164 | 370V AC | 3 µF | 1 1/2" | Motor Run Capacitor | - | 1 7/16" | 21/32" | - | €6.18 | |
| 22F165 | 370V AC | 4 µF | 1 7/8" | Motor Run Capacitor | - | 1 7/16" | 7/8" | - | €8.72 | |
| 22F166 | 370V AC | 5 µF | 1 7/8" | Motor Run Capacitor | - | 1 7/16" | 7/8" | - | €7.36 | |
| 22F167 | 370V AC | 7.5 µF | - | Motor Run Capacitor | - | 1 7/8" | 1" | - | €12.00 | |
| 22F168 | 370V AC | 8 µF | 2" | Motor Run Capacitor | - | 1 7/8" | 1" | - | €13.19 | |
| 22F169 | 370V AC | 10 µF | 2 1/4" | Motor Run Capacitor | - | 2 1/4" | 1 3/16" | - | €12.51 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Butt Weld Tube Fittings
- Electronic Siren Systems
- Putty Knife and Scraper Sets
- Hydraulic Piston Pumps
- Ammonia Refrigeration Pipe Markers
- SHARPE VALVES Carbon Steel Inline Ball Valve, Socket x Socket
- LOC-LINE Flat 7 Hole Nozzle
- NORTH BY HONEYWELL Chemsoft CE Disposable Gloves, Nitrile
- GLOBE SCIENTIFIC Griffin Style Beakers, Polypropylene, Molded Graduations
- ALLEGRO SAFETY Tap Bolts
- APPLETON ELECTRIC 1 Gang Receptacle
- CASH VALVE Plug Assemblies
- THERN 5PA5 Series Ensign 500 Portable Davit Cranes
- MERSEN FERRAZ Protistor Fuses, Size 2x122, gR, 2000VDC
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TITAN HD PRCF7.5A Motor Run Capacitor 7.5 Mfd 440v Round
€19.34 /unit
