FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Motor Run Capacitor |
| Capacitor Shape | Round |
| Capacitor Voltage | 440/370V AC |
| Case Height | 3.844" |
| Case Height | 3 27/32" |
| Case Material | Aluminum |
| Connection Type | Quick Connect |
| Cover Material | Steel |
| Dia. | 2" |
| Diameter | 2" |
| Eia Tolerance Code | A |
| Eia Ul Base | A |
| For Use With | Electric Motors |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Max. Temperature | 70°C |
| Microfarad Rating | 50 µF |
| Min. Temperature | -40°C |
| Motor Capacitor Type | Motor Run Capacitor |
| Number Of Pieces | 1 |
| Number Of Terminals | 2 |
| Overall Height | 4 11/32" |
| Overall Width | 2" |
| Shape | Round |
| Tab Width | 1/4" |
| Temp. Range | -40°C to +70°C |
| Terminal Design | Standard |
| Terminal Designations | Standard |
| Terminal Gender | Male |
| Terminal Tab Width | 1/4" |
| Terminal Type | Male Quick Connect |
| Voltage | 440/370V AC |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.2 |
| Ship height (cm) | 11.56 |
| Ship length (cm) | 5.59 |
| Ship width (cm) | 5.59 |
| HS code | 8532300090 |
Product Details:
- Overall Shape (Round)
Product Variants
| Model | Voltage | Microfarad Rating | Overall Height | Motor Capacitor Type | Dia. | Overall Width | Overall Depth | Max. Temp. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 22F163 | 370V AC | 2 µF | 1 1/2" | Motor Run Capacitor | - | 1 7/16" | 21/32" | - | €6.23 | |
| 22F164 | 370V AC | 3 µF | 1 1/2" | Motor Run Capacitor | - | 1 7/16" | 21/32" | - | €6.18 | |
| 22F165 | 370V AC | 4 µF | 1 7/8" | Motor Run Capacitor | - | 1 7/16" | 7/8" | - | €8.72 | |
| 22F166 | 370V AC | 5 µF | 1 7/8" | Motor Run Capacitor | - | 1 7/16" | 7/8" | - | €7.36 | |
| 22F167 | 370V AC | 7.5 µF | - | Motor Run Capacitor | - | 1 7/8" | 1" | - | €12.00 | |
| 22F168 | 370V AC | 8 µF | 2" | Motor Run Capacitor | - | 1 7/8" | 1" | - | €13.19 | |
| 22F169 | 370V AC | 10 µF | 2 1/4" | Motor Run Capacitor | - | 2 1/4" | 1 3/16" | - | €12.51 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Electric Wall Mount Heaters
- Clutch Plates and Pad Holders
- Pressing Tools
- Static Shielding Bags
- Air Winches
- IRONCLAD Workcrew Light Duty Gloves
- LUMAPRO Ballast Ignitors
- YELLOW JACKET FlexFlow Adapters
- ANVIL Series 8501 / 8502 Brass Gate Valves, NRS Full Port, 200CWP
- RUD CHAIN VRBS Fix Rings
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS Single Pole Connector Covers
- ZURN Chrome Angle Supply Stop, Sweat Inlet Type
- NIBCO T-376-AP Series Angle Valves, Bronze, Class 300, Stainless Steel Disc
- SEALMASTER USTU5000AE Series Unitized Spherical Take-Up Bearings
- HUBBELL - BRYANT Watertight Locking Plugs
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TITAN HD PRCF50A Motor Run Capacitor 50 Mfd 440v Round
€47.41 /unit
