FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Bearing Cone |
| Bore Size | 9 1/2" |
| Cone Width | 0.45" |
| Outside Dia. | 10" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.54 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Cage Material | Outside Dia. | Cone Width | Dynamic Load Capacity | Static Load Capacity | Number Of Rows | Bore Type | Finish | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
29585-2 | Stamped Steel | - | 1" | 29400 lbs. | 36300 lbs. | 1 | - | Uncoated | €130.59 | |
![]() |
28579-2 | Stamped Steel | - | 1" | 22200 lbs. | 29200 lbs. | 1 | - | Uncoated | €103.83 | |
![]() |
L44643-2 | Stamped Steel | - | 0.58" | 8010 lbs. | 7400 lbs. | 1 | - | Uncoated | €22.16 | |
![]() |
L68149-2 | Stamped Steel | - | 0.66" | 10200 lbs. | 11000 lbs. | 1 | - | Uncoated | €33.62 | |
![]() |
00050-2 | Stamped Steel | - | 0.554" | 4690 lbs. | 3840 lbs. | - | - | Uncoated | €102.27 | |
![]() |
3188S-2 | - | - | 1.181" | - | - | - | - | - | €873.86 | |
![]() |
34304-2 | - | - | - | - | - | - | - | - | €590.09 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Electronic Flowmeters
- Clamping Tools
- Megohmmeters
- Key Switches
- ForkLift And Attachment Accessories
- CAIMAN Heatrac Insulated Touch Screen Winter Gloves, Camouflage
- UNISTRUT P2458 Tubular Knee Braces
- TEMPCO EHR Series Silicone Rubber Enclosure Heaters
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond Essentials Bulk Wide Mouth HDPE Bottles
- CEMENTEX USA Extension Bars, 1/4 Inch Square Drive
- CLEVELAND General Purpose Finishing Powdered Metal Square End Mills
- ZSI-FOSTER FHK Series Plugs And Sockets, 3/8 Inch, Two Way, Shutt Off
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TIMKEN X1S8578-2 Taper Roller Bearing Cone
€290.47 /unit


