FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Bearing Cone |
| Bore Size | 5.01" |
| Cone Width | 0.41" |
| Outside Dia. | 5.69" |
| System Of Measurement | Imperial |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.3 |
| Ship height (cm) | 14.45 |
| Ship length (cm) | 14.45 |
| Ship width (cm) | 1.04 |
Product Variants
| Product | Model | Cage Material | Outside Dia. | Cone Width | Dynamic Load Capacity | Static Load Capacity | Number Of Rows | Bore Type | Finish | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
29585-2 | Stamped Steel | - | 1" | 29400 lbs. | 36300 lbs. | 1 | - | Uncoated | €130.59 | |
![]() |
28579-2 | Stamped Steel | - | 1" | 22200 lbs. | 29200 lbs. | 1 | - | Uncoated | €103.83 | |
![]() |
L44643-2 | Stamped Steel | - | 0.58" | 8010 lbs. | 7400 lbs. | 1 | - | Uncoated | €22.16 | |
![]() |
L68149-2 | Stamped Steel | - | 0.66" | 10200 lbs. | 11000 lbs. | 1 | - | Uncoated | €33.62 | |
![]() |
00050-2 | Stamped Steel | - | 0.554" | 4690 lbs. | 3840 lbs. | - | - | Uncoated | €102.27 | |
![]() |
3188S-2 | - | - | 1.181" | - | - | - | - | - | €873.86 | |
![]() |
34304-2 | - | - | - | - | - | - | - | - | €590.09 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Air Cut-Off Tools
- Logging Tools
- Aprons
- LED Troffer Fixture Retrofit Kits
- Polypropylene Pipe
- DESTACO 7-101, 7-58, 7-59, 7-60 Heavy Duty Cam Action Series
- FALLTECH Full Body Harnesses
- CONDOR Welding Gloves, Wing Thumb, Standard, Cowhide, Gray
- ASHCROFT E Bimetallic Thermometer, 5 Inch External Adjust, Every Angle Connection
- PARKER C Series, In-Line General Purpose Check Valves
- SUPER-STRUT M777 Series C-Clamp
- WOODHEAD 130031 Series Cordset
- ALTRONIX Supervised Power Supply/Chargers
- SIOUX CHIEF Plastic Tubular Fittings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TIMKEN X1S67388-2 Taper Roller Bearing Cone
€117.14 /unit



