FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Lock Washer |
| Face Dia. | 7.206" |
| Inside Dia. | 180 mm |
| Material | Steel |
| Outside Dia. | 9 7/16" |
| Series | VEP Series |
| Thickness | 0.156" |
| Type | Bearing Lock Washers |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.63 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Explore More
- KEYSHAFT
- MIG Welders
- Absorbent Pillows
- Air Hammer Chisel Retainers
- Sanding Disc Hand Pad Holders
- Paint Tank Hoses
- CONDOR Back Supports With Lumbar Pads, Elastic
- ANSELL 47-402 Activarmr Comfortable Oil Repellent Gloves For Medium Duty Tasks
- DWYER INSTRUMENTS SFI-100 Series Midwest Sight Flow Indicators
- MUELLER INDUSTRIES 863M Carbon Steel Y Strainers
- ANVIL AS3373 Series Universal Angle Brackets
- KIPP 5/16-18 Thread Size Mushroom Knob
- WESTWARD Double-End Valve Wheel Wrenches
- CEMENTEX USA Ratchet Head Torque Wrenches
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TIMKEN W 36 Lock Washer, Bearing, 9 7/16 In O.D., 180 mm I.D., 0.156 In Thk., Steel
€70.22 /unit
