THUEMLING LFP-SCBA-200 Panel-Mount Pressure Gauge, Breathing Air Compressor, U-Clamp, 0 To 200 PSI | CU6NBX 52VR87
THUEMLING LFP-SCBA-200 Panel-Mount Pressure Gauge, Breathing Air Compressor, U-Clamp, 0 To 200 PSI
Item: CU6NBXModel: LFP-SCBA-200Cross Ref: 52VR87
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Pressure Gauge
Accuracy -1% to +1%
Accuracy Grade ASME B40.100 Grade 1A
Accuracy Scale Full Scale
Ambient Operating Temperature Range -40°F to +150°F
Ambient Temp. Range -40°F to +150°F
Application Breathing Air Compressor
Basic Gauge Case Material Plastic
Basic Gauge Sensor Material Bronze
Basic Gauge Socket Material Brass
Bezel Finish Chrome Plated , Nylon
Bezel Gasket Material EPDM
Blowout Safety Back No
Bolt Circle Dia. 2.15"
Calibration Certificate Included No
Case Color Black
Case Construction Corrosion Resistant
Case Depth 1.33"
Case Dia. 3.23"
Case Material Zytel Nylon
Cleaned For Oxygen Service No
Color Black
Connection Location Back
Dial Color White
Dial Face Material Aluminum
Dry Dampening Feature None
Field Fillable No
For Use With Media Compatible With Bronze
Freeze Resistant Movement No
Gauge Case Color Black
Gauge Case Liquid Glycerin
Gauge Case Material Zytel Nylon
Gauge Connection Location Center Back
Gauge Connection Size 1/4"
Gauge Filled With Glycerin
Gauge Mounting Method U Clamp
Gauge Nominal Dial Size 2 1/2"
Gauge Panel Mountable Yes
Gauge Primary Range Units Psi
Gauge Socket Material Copper Alloy
Hazardous Location Rating Not Rated
Includes Mounting Hardware Yes
Includes Vent Plug No
Ip Rating, Nema Rating Not Rated
Lens Material Acrylic
Liquid Filled Yes
Liquid-filled Case Yes
Mfr. Series SCBA
Mounting Hardware Included Yes
Mounting Type U Clamp
Nominal Dial Size 2 1/2"
Non-sparking No
Panel-mountable Yes
Pointer Color Black
Pointer Material Aluminum
Pressure And Vacuum Gauge Type Pressure Gauge
Pressure Gauge Type Industrial Pressure Gauge
Pressure Range Type Pressure
Primary Pressure Range 0 psi to 200 psi
Primary Scale Minor Graduations 1
Primary Scale Units Psi
Process Connection Gender Male
Process Connection Location Center Back
Process Connection Size 1/4"
Process Connection Type NPT
Range 0 psi to 200 psi
Removable Bezel No
Scale Type Single
Sensor Material Phosphor Bronze
Sensor Type Bourdon Tube
Series SCBA Series
Smallest Graduation 1 psi