TENNSCO RE-18-1572 Electrical Shelf Riser 72w x 15d x 18h Gray | AB2WAT 1PB74
TENNSCO RE-18-1572 Electrical Shelf Riser 72w x 15d x 18h Gray
Item: AB2WATModel: RE-18-1572Cross Ref: 1PB74
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Electrical Shelf Riser
Assembly Unassembled
Color Gray
Depth 15"
Esd Safe Yes
Features May Be Double Stacked, Risers Have A 1 1/2 In Tall Backstop, Wiring Kit Not Included
Finish Powder Coated
For Top Width 72"
For Use With Workbenches
For Workbench Width 72"
Frame Material Carbon Steel
Frame Material Finish Powder Coated
Green Certification Or Other Recognition SCS Indoor Advantage Certified
Height 18"
Height Adjustability Fixed Height
Includes End Supports
Includes Mounting Hardware Yes
Load Capacity 350 lbs.
Material Steel
Maximum Adjustable Height Not Applicable
Metal Material Gauge 16 ga.
Minimum Adjustable Height Not Applicable
Mount Type Bolts, Nuts
No. Of Knockouts 4
No. Of Shelves 1
Number Of Outlets 4
Outlet Type Three Prong
Overall Depth 15"
Overall Fixed Height 18"
Overall Height 18"
Overall Load Capacity 350 lbs.
Overall Width 72"
Overall Wxd 72" x 15"
Riser Type Electrical Riser
Top Material Steel
Width 72"