FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Quick Detachable Bushing |
| Bolt Circle Dia. | 3 3/4" |
| Bore Dia. | 1.562" |
| Bore Size | 1 mm |
| Bore Type | Finished With Keyway |
| Bushing | Flangeless |
| Coupling Size | FL |
| Dimension B | 4.438" |
| Dimension F | 2.38" |
| Hardware | Imperial Series |
| Key Size | 3/8" x 3/16" |
| Keyway | Standard |
| Material | Ductile Iron |
| Mounting Type | Conventional |
| Size | FL |
| Torque | 45000 lbs.-in. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 3.42 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Torque | Bore Dia. | Bolt Circle Dia. | Overall Length | Flange Thickness | Bushing | Mounting Type | Bore Size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
SD11116 | 5000 lbs.-in. | 1.688" | 2.688" | 1.813" | 7/16" | Standard | Conventional Or Reverse | 1 mm | €68.67 | |
![]() |
SD11516 | 5000 lbs.-in. | - | 2.688" | 1.813" | 7/16" | Standard | Conventional Or Reverse | 1 mm | €68.67 | |
![]() |
SD1316 | - | 1.187" | 4.687" | 1.813" | 7/16" | - | - | - | €68.67 | |
![]() |
SDS11116 | 5000 lbs.-in. | 1.688" | 2.688" | 1.313" | 7/16" | Standard | Conventional Or Reverse | 1 mm | €55.80 | |
![]() |
SDS11516 | 5000 lbs.-in. | - | 2.688" | 1.313" | 7/16" | Standard | - | 1 mm | €55.80 | |
![]() |
SDS178 | 5000 lbs.-in. | 1 7/8" | 2.688" | 1.313" | 7/16" | Standard | Conventional Or Reverse | 1 mm | €55.80 | |
![]() |
SDS58 | 5000 lbs.-in. | 5/8" | 2.688" | 1.313" | 7/16" | Standard | Conventional Or Reverse | 5/8" | €55.80 |
Explore Products
- FIBERGRATE 261960
- APPROVED VENDOR WWG-BPS6-206 Cotter Pin, 3 1/4 In Lg., SS, 11/64 In Pin Dia., Gr. 316, Retaining, Plain
- VERMONT GAGE 163406120 Reversible Assembly, Class Z, Go, Carbide, Green
- EATON B29SGE40TX3E008 Non-Reversing Starter, Separate Ctrl, Lugs W/O Quick Connect Terms, 40 A, 24 V, 1.6-8 A
- SALSBURY INDUSTRIES 19058-25ZRK Cell Phone Storage Locker, 35.75 x 29.75 x 8.75 Inch Size, 5 Door High, Bronze
- APPROVED VENDOR 3LV58 Washer Reducing Zinc Plated Steel 2 1/2in
- BRENNAN INDUSTRIES N2404-16-12-SS Male Connector, 316 Stainless Steel, Compression x MNPT, 1 Inch Size Tube OD
- SALSBURY INDUSTRIES 3413S-11WHT Pedestal Mailbox 11 Doors White 63-1/4 Inch
Explore More
- KEYSHAFT
- Cable and Wire Crimping Tools
- Vehicle Lift Systems
- Gauges and Electronics
- Handrail Brackets
- Abrasive Stars
- LOC-LINE Female Npt Valve
- CONDOR Heat Resistant Gloves, Kevlar/Nomex
- ANSELL 11-800 Hyflex Nitrile Foam Coated Industrial Gloves
- ANVIL AS211 Series Lock Washers, Electro-Galvanized
- DAYTON Photocontrol, 1/2 Inch Conduit, Flush Mounting
- APPROVED VENDOR Flat Stock Steel 4140
- BALDOR / DODGE Taper Lock Bushed Bore Sheaves, C Section
- BALDOR / DODGE GT, Insert Grip Tight Adapter Ball Bearings
- WATTS RD-100-R Series Overflow Roof Drains
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TB WOODS FL1916 QD Bushing, Ductile Iron, FL Size, 1.5625 inch Bore Dia., Standard Keyway
€330.15 /unit



