TB WOODS EP240 V-Belt, 243 Inch Belt Outside Length
Get it by Wednesday, Apr 8
€382.80 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | V-Belt |
| Banded | N |
| Cogged | No |
| Depth | 29/32" |
| Length | 241.5" |
| Number Of Bands | 1 |
| Number Of Ribs | 1 |
| Outside Length | 243" |
| Section | E |
| Top Width Per Rib | 1 1/2" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 5.94 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Explore Products
- TITAN FASTENERS KYA0406FB
- VERMONT GAGE 141130800 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.3080 Inch Size
- EATON HVX060A2-4A1N1B4B5CA Adjustable Frequency Drive, 60 HP, NEMA Type 12, No Brake Chopper, 480 V, N2
- SK PROFESSIONAL TOOLS 41227 Socket Bit Set 1/2 Inch Drive 7 Pc
- GEARWRENCH 84289 Standard Impact Metric Socket, 1 Inch Drive, 6 Point, 41 mm Size
- BROWNING 4H EB FF 2274835 Gear Coupling, Size 4, Rough Bore, Medium Carbon Steel
- PERFORMANCE INSULATION FABRICATORS INC. ELL332 Fitting Insulation 90 Elbow 7/8 Inch Id
- MORSE CUTTING TOOLS 70627 Tool Bit, 1/2 × 1/2 × 3-1/2 Inch Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Evaporative Cooler Accessories
- Trash and Recycling Container Accessories
- Roofing Nails
- Air Conveyors
- Oils
- DWYER INSTRUMENTS 629C Series Wet/Wet Differential Pressure Transmitters
- LOUISVILLE AS2100 Series Aluminum Step Ladders
- RINGERS GLOVES Heavy-Duty Impact Gloves
- LOC-LINE Anti-Static Hose Segments
- ANVIL DWVG Series Hangers
- BUNTING BEARINGS Thrust Washers
- YANKEE 451 Morse Taper Socket, Straight Shank, Finishing Reamer
- CEMENTEX USA T Handle Socket Wrenches
- PIP Helmet Accessories
- BALDWIN ESTATE 5113 Levers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TB WOODS EP240 V-Belt, 243 Inch Belt Outside Length
€382.80 /unit
