FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Quick Detachable Bushing |
| Bolt Circle Dia. | 3 3/8" |
| Bore Dia. | 1.188" |
| Bore Size | 1 mm |
| Bore Type | Finished With Keyway |
| Bushing | Flangeless |
| Coupling Size | EL |
| Dimension B | 3.834" |
| Dimension F | 1 1/2" |
| Hardware | Imperial Series |
| Key Size | 1/4" x 1/8" |
| Keyway | Standard |
| Material | Ductile Iron |
| Mounting Type | Conventional |
| Size | EL |
| Torque | 20000 lbs.-in. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.71 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Torque | Bore Dia. | Bolt Circle Dia. | Overall Length | Flange Thickness | Bushing | Mounting Type | Bore Size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
SD11116 | 5000 lbs.-in. | 1.688" | 2.688" | 1.813" | 7/16" | Standard | Conventional Or Reverse | 1 mm | €68.67 | |
![]() |
SD11516 | 5000 lbs.-in. | - | 2.688" | 1.813" | 7/16" | Standard | Conventional Or Reverse | 1 mm | €68.67 | |
![]() |
SD1316 | - | 1.187" | 4.687" | 1.813" | 7/16" | - | - | - | €68.67 | |
![]() |
SDS11116 | 5000 lbs.-in. | 1.688" | 2.688" | 1.313" | 7/16" | Standard | Conventional Or Reverse | 1 mm | €55.80 | |
![]() |
SDS11516 | 5000 lbs.-in. | - | 2.688" | 1.313" | 7/16" | Standard | - | 1 mm | €55.80 | |
![]() |
SDS178 | 5000 lbs.-in. | 1 7/8" | 2.688" | 1.313" | 7/16" | Standard | Conventional Or Reverse | 1 mm | €55.80 | |
![]() |
SDS58 | 5000 lbs.-in. | 5/8" | 2.688" | 1.313" | 7/16" | Standard | Conventional Or Reverse | 5/8" | €55.80 |
Explore Products
- LYNDEX-NIKKEN NT05-006(S) Tapping Collet #1 #0-6 Tap Size CLNT
- HUMBOLDT H-2184 Viscometer Tube, Stainless Steel, Includes Wrench
- HAYWARD YS20300SU
- HAMILTON S-GS-8P General Service Swivel Caster, 8 X 2 Inch Size, Plastex Phenolic Wheel
- SMC VALVES MY1B40TNG-1700Z Guide Cylinder, 40 mm Size, Double Acting Auto Switcher
- MITUTOYO 571-214-10 Blade-Style Digital Depth Gauge, 0-18 Inch/0 to 450 mm Range, IP67
- STEEL CITY A257-20R Non-Gangable Switch Box, 12.5 Cubic Inch, 3 Inch Length
- DDS IN42.8657.157.93SC Rotary Shaft Oil Seal, Sc, Nitrile, 1.687 Inch ID, 2.25 Inch Od, 0.312 Inch Width
Explore More
- KEYSHAFT
- Tweezers
- Storage Cabinets
- O-Rings
- Class J Fuses
- Strapping Dispensers
- LITTLE GIANT LADDERS Super Duty Aluminum Articulated Extendable Ladders
- JOHN GUEST Metric Swivel Male Branch Tees, BSPP Thread, Acetal Black
- BATTALION Door Latch Guard
- MASTER LOCK Multiuse Lock Hinges
- ALLEGRO SAFETY Supplied Air Respirator Welding Helmets
- MAIN FILTER INC. Interchange Hydraulic Pressure Line Filters, Wire Mesh, 420 Micron, Viton Seal
- EATON DR2 Series Line Reactors
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TB WOODS EL1316 QD Bushing, Ductile Iron, EL Size, 1.1875 inch Bore Dia., Standard Keyway
€184.25 /unit



