TB WOODS 8R8V2240 V-Belt, 224 Inch Belt Outside Length
Get it by Thursday, Apr 9
€4,488.00 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | V-Belt |
| Cogged | No |
| Depth | 7/8" |
| Number Of Ribs | 8 |
| Outside Length | 224" |
| Section | 8V |
| Top Width Per Rib | 1" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 27.23 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Explore Products
- EATON S20M60E07CUS64X General Purpose Encapsulated Transformer, Copper, 1-Phase, 240V, 480V, 600V, 7.5 KVA
- MAIN FILTER INC. MF0426753 HP455L925M Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron, Buna Seal, 9.17 Inch Height
- VERMONT GAGE 912218420 Pin Gage, Class ZZ, NoGo, BG, 18.42 mm Size
- OSG 3110655 Ball End Mill, 2 Flutes, 0.6 mm Milling Dia., 0.5 mm Lg Of Cut, 5.50 mm Neck Lg, WXL
- SIOUX CHIEF 930-L501001
- BALDOR / DODGE 015640 40HCB Elastomeric Coupling, Shaft Size 3.1250 Inch, Rating 5000 Rpm
- EATON XTFC012BBWD Motor Controller, 0.4A, 45 Mm Frame Size, 42V 50 Hz, 48V 60 Hz Coil, Frame B
Explore More
- KEYSHAFT
- DC Power Supply Accessories
- Precision Screwdrivers
- Tiedowns
- Panel Holding Clips
- Sensor Connectors
- ANSELL 70-215 Hyflex Uncoated Cut Resistant Gloves
- BOLLE SAFETY Solis Safety Glasses
- RUD CHAIN WPPH-VIP Powerpoint Direct Vip Chain Connection Hoist Rings
- ANVIL AS1100 Series Rigid Steel Conduit Clamps, 304 Stainless Steel
- EATON Molded Case Circuit Breaker Keeper Nuts
- WESTWARD Replacement Jaws
- BROWNING S3K 33PRI GR Kits
- FULHAM Electronic Fluorescent Ballasts
- NIBCO 851 Series DWV Closet Flanges, C, Cast
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TB WOODS 8R8V2240 V-Belt, 224 Inch Belt Outside Length
€4,488.00 /unit
