T&S B-0133-A12B-TEE Pre-Rinse Faucet, 12 Inch Nozzle, Wall Bracket, Accessory Fitting Tee | AV3MHT
T&S B-0133-A12B-TEE Pre-Rinse Faucet, 12 Inch Nozzle, Wall Bracket, Accessory Fitting Tee
Item: AV3MHTModel: B-0133-A12B-TEE
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Pre-Rinse Assembly
Body Material Brass
Body Size 8"
Body Type CC Deckplate
Cartridge Spindle Size 1/4"
Cartridge-spindle Turn Compression
Faucet Spout Rigid/Swivel
Feature Tee Fitting
Finish Polished Chrome
Flow Rate 9.73 GPM
Handle Type Lever
Inlet Type Adjustable Centers
Max. Pressure 125 psi
Max. Temp. 140°F
Min. Pressure 20 psi
Min. Temp. 40°F
Mounting Type Wall Mount
Nozzle Swivel
Nozzle Outlet Type Laminar Flow Device
Spout Length 12"