T&S B-0131-ADF12-BC Pre-Rinse Faucet Unit, 8 Inch, Wall Mt., Spray Valve | AV3MEQ
T&S B-0131-ADF12-BC Pre-Rinse Faucet Unit, 8 Inch, Wall Mt., Spray Valve
Item: AV3MEQModel: B-0131-ADF12-BC
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Pre-Rinse Assembly
Body Material Brass
Body Size 8"
Body Type CC Deckplate
Cartridge Spindle Size 1/4"
Cartridge-spindle Turn Compression
Faucet Spout Rigid/Swivel
Feature Spring Check
Finish Chrome Plated
Flow Rate 9.73 GPM
Handle Type Lever
Inlet Type Adjustable Centers
Max. Pressure 125 psi
Max. Temp. 140°F
Min. Pressure 20 psi
Min. Temp. 40°F
Mounting Type Wall Mount
Nozzle Swivel
Nozzle Outlet Type Laminar Flow Device
Spout Length 12"